podziel się z ptakami swoim musli !

Kiedy przyjeżdżałam do babci zimową tradycją był spacer nad jezioro i karmienie łabędzi. Babcia miała specjalne miejsce na czerstwe pieczywo, które było później dzielone między mnie i brata. 

Każde z nas niosło swoją porcję i o ile nie zjedliśmy go po drodze ( mięliśmy dziwny zwyczaj objadania chleba ze skórki) rozdawało go ptakom.

Młody miał bardzo konkretnie wybrane łabędzie, które akurat chciał nakarmić, więc próbował rzucać smakołyki  w swoich wybrańców i ich  okolice. 

Mnie było obojętne, który dostanie chleb. Warunkiem było to, żeby dał się nakarmić. Zazwyczaj nie dawał, co skończyło się to pogryzieniem i małą traumą. Może przez to, że uciekając przed głodnym łabędziem nie wypuszczałam z ręki chleba... Tak czy siak chyba nie znalazłam osobnika na tyle pokornego i też wróciłam do rzucania...

Z upływem lat łabędzi było coraz mniej, a ich miejsce zajmowały małe, wredne i bardzo zachłanne ptaki, które profesjonalnie powinnam nazwać łyskami. Wtedy wraz z bratem solidarnie stawialiśmy sobie za cel karmić TYLKO ŁABĘDZIE ( które były wolniejsze i bardziej pierdołowate niż małe zwinne łyski).

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ na wiele lat zapomniałam o dokarmianiu ptaków zimą. Do wczoraj kiedy to głodne postanowiły się głośno o to upomnieć. Tak więc dziś przepis na musli dla ptaków :)Nie mam karmnika dla ptaków, a wysypane luzem ziarenka znikną za chwile pod śniegiem. Postanowiłam więc zrobić karmę w formie krążków, które porozwieszałam na tarasie. Ptaki można karmić zbożami, słonecznikiem, siemieniem lnianym, jarzębiną,  kukurydzą (suchą). Możemy dorzucić okruszki po pieczywie, obierki po jabłkach lub po prostu naszą mieszankę musli :)Wszystkie sypkie składniki łączę żelatyną ( dałam 2-3 łyżeczki) rozpuszczoną w wodzie ( pół szklanki). 
Taką papkę wystawiłam za okno, żeby szybciej stężała. Następnie wycięłam kółka ( można użyć szklanki lub foremek do ciasteczek) , zrobiłam dziurkę w środku i przeciągnęłam sznurek. Gotowe! Smakołyki wywiesiłam im wczoraj popołudniu. Chciałam dzisiaj zrobić ich zdjęcia, ale zostały same sznurki.
This entry was posted on niedziela, 8 grudnia 2013 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

4 Responses to “podziel się z ptakami swoim musli ! ”

 1. http://xoprimaxo.blogspot.com/

  swietny pomysl. Meeeega czapka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja codziennie dokarmiam ptaki od kilku lat mamy karmnik na parapecie w kuchni i zawsze zlatuje sie dużo małych przyjaciół . Martwię się jak wyjeżdzamy na kilka dni z domu czy wrócą jak my wrócimy i zawsze wracają:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aleś Ty kreatywna!:) Ja kupiłam takie kulki z musli w sklepie i nie przyszło mi do głowy, żeby je zrobić samodzielnie;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...